W dniu 26 marca 2024 odbyło się w Warszawie, organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 9. Forum Prawa Autorskiego. W Forum wzięła udział – jako reprezentantka Kopipol, polskiej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców naukowych i technicznych – partnerka Kancelarii dr Anna-Maria Niżankowska-Horodecka.
W ramach wypowiedzi w czasie Forum wygłosiła kilka – istotnych dla środowiska twórców naukowych i technicznych – postulatów odnoszących się do koniecznych zmian w polskim porządku prawnym. Postulat kluczowy to rozszerzenie katalogu urządzeń reprograficznych, od którego producenci i importerzy odprowadzają opłaty za dozwolony użytek (kopiowanie do celów prywatnych). Katalog ten od ponad 13 lat nie był akutalizowany, w związku z czym nie obejmuje tych urządzeń, jakie obecnie nagminnie są używane do kopiowanie do celów prywatnych (smartfony, laptopy itd.). Kolejny to modyfikacja w zakresie roszczenia informacyjnego – niezwykle istotnej instytucji w codziennym funkcjonowaniu organizacji zbiorowego zarządu. Tu potrzebne jest uszczegółowienie relacji pomiędzy uprawnieniem do pozyskiwania informacji a przepisami odnoszącymi się do ochrony informacji (np. przepisami dotyczącymi różnorakich tajemnic zawodowych). Pożądane jest też dodanie narzędzi pozwalających na weryfikację przez organizacje zbiorowego zarządu udzielonych jej informacji (we współczesnym świecie najczęściej nie jest to możliwe bez wykorzystania specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki czy finansów).
Postulaty uczestników Forum są – jak deklaruje organizator – ważnym głosem środowisk twórczych, który będzie brany pod uwagę w pracach legislacyjnych.