Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem z dnia 9 czerwca 2022 roku uwzględnił zarzuty skargi Klienta Kancelarii i uznał, że Sąd Okręgowy w Krakowie oraz Sąd Apelacyjny w Krakowie dopuściły się naruszenia art. 6 § 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, poprzez ograniczenie prawa do sądu.
Oba polskie Sądy, tj. Sąd Apelacyjny i Sąd Okręgowy odmówiły państwu Szewczykom (w owym czasie nie reprezentowanym przez Kancelarię) zwolnienia od uiszczenia opłaty sądowej od apelacji, jaką wnieśli od wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie zasądzającego od nich solidarnie 634.254,15 USD. Państwo Szewczykowie, ze względu na złą sytuację finansową, nie byli w stanie wnieść opłaty wyższej niż 10.000 PLN, którą to kwotę deklarowali jako możliwą do poniesienia. Tymczasem Sądy uznały, że muszą wnieść opłatę w wysokości 60.000 PLN. Wskutek niemożności uiszczenia tej kwoty apelacja państwa Szewczyków nie była rozpoznawana (została odrzucona z powodu nieopłacenia).
Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął, iż odmowa zwolnienia Klientów Kancelarii z zapłaty opłaty sądowej była motywowana ochroną interesów majątkowych Skarbu Państwa. Trybunał stwierdził, że z treści uzasadnień orzeczeń Sądów obu instancji nie wynikało, aby postępowanie apelacyjne – które starali się zainicjować – było pozbawione szans powodzenia. Jak zauważył Trybunał, Sądy obu instancji założyły a priori, że Klienci Kancelarii powinni byli zadbać o wcześniejsze zgromadzenie środków finansowych na pokrycie opłaty i tym samym nie rozważyły właściwie ich sytuacji majątkowej. W konsekwencji, Trybunał uznał, że zobowiązanie do pokrycia kosztów wniesienia apelacji stanowiło nieproporcjonalne ograniczenie prawa dostępu do sądu.
Trybunał zasądził zarówno słuszne zadośćuczynienie za krzywdę jak i zwrot kosztów postępowania prowadzonego przed Trybunałem.
Sygn. akt: 51832/13 Szewczykowie przeciwko Polsce