Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie (VII Wydział Gospodarczy i Własności Intelektualnej) oddalone zostało w całości powództwo – aktualnie już byłej – organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi („OZZ”) przeciwko Klientowi Kancelarii – innej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Powód domagał się łącznie zapłaty kwoty prawie 2.500.000 zł tytułem pobranych przez Klienta Kancelarii należności od producentów, importerów i przedsiębiorstw reprograficznych opłat na podstawie przepisów art. 20 i 201 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a rzekomo niewypłaconych Powodowi we właściwej wysokości.
Sąd Apelacyjny podzielił w całości argumentację Kancelarii, zgodnie z którą utrata statusu OZZ w toku sprawy (co stanowiło pochodną cofnięcia Powodowi przez Ministra Kultury zezwolenia na zbiorowe zarządzanie) spowodowała, że Powód utracił legitymację czynną, a bez znaczenia było to, kiedy rzekome należności miały stać się wymagalne (przed czy po tej utracie).
Niezależnie od tego, Sąd Apelacyjny, podobnie jak Sąd Okręgowy, zgodził się z twierdzeniem Kancelarii, że przeprowadzane na zlecenie Klienta Kancelarii, przez jeden z Instytutów Badań Rynku i Opinii Publicznej, przez ostatnie kilkanaście lat, badania statystyczne na temat udziału utworów reprezentowanych przez OZZ wśród utworów kopiowanych były prawidłowe, a zatem żadna niedopłata na rzecz Powoda nie powstała.
Sygn. akt: VII AGa 60/21